Nu har jag äntligen köpt en ny hylla till mina orkisar och det behövdes. Jag hade bara ett litet brickbord tidigare och med ca 20 orkisar så blev det för trångt. ; ) Bordet har nu ersatts med en lagerhylla Gorm (den breda) från IKEA.
Och nu istället för att stå på sängen (ja, det kallas ju för blomstersäng ; ) ) så står nu samtliga i hyllan istället.
Nja, ok några står på matbordet också. De fyra som blommar finast just nu får äran att vara bordsdekoration. Bordet står vid ett fönster i norrläge så det verkar passa dem bra.
De enda som fortfarande står på sängen (alltså det är gästsängen som inte används) är mina köttätare. Jag vet inte riktigt om de trivs så bra, men jag får väl se lite längre fram om de behagar börja växa lite i vår. De har i alla fall inte torkat ihop och dött och det är ju bra.
Har just nu även en hel del saint paulia sticklingar på g i hyllan och tre stora blommande plantor. Saint paulia verkar gilla samma behandling som orkisar. Samma näring och vattningsintervaller ungefär. Jag tog över en liten sorglig planta när vi flyttade in i det här huset, den hade hängande mjuka blad och snurtorr jord. Nu blommar den för tredje gången på ett år och har massor av nya fina blad.
Nyckelord: hylla
För att svara på frågor och skriva kommentarer, Logga In eller Bli Medlem Nu.
Härlig kommers mellan oss medlemmar. Några av alla varor:
Var söndag och onsdag är det auktion, om vi medlemmar vill. Alla kan lägga upp objekt. Läs mer.
Auktionsklockan var 05:34:13 när sidan laddades.
Det finns just nu inga aktuella auktioner.
Beställ orkidéer tillsammans med andra OrkidéPrat-medlemmar.
Det finns inga aktuella sambeställningar just nu.
Alla medlemmar kan lägga till evenemang i kalendern. Läs mer.
Det finns just nu inga evenemang inskrivna för de närmaste dagarna.
Alla aktuella & framtida evenemang
Prata orkidéer med OrkidéPrats medlemmar, i 'verkligheten'.
Vi pratar inte bara. Här är exempel på saker vi gör tillsammans:
Projekt Paphiorangis. A.k.a. "The Fantastic Paphiorangis Project Of 2009". Vi odlar Aerangis och Paphiopedilum och derar med oss av våra erfaranheter.
Projekt Ulla. Cypripedium-odling i grupp.
Projekt Flaskbarn. Från små, små fröplantor till blommande orkidéer.
Projekt Cattleya. Vi odlar Cattleyor tillsammans, men var för sig. Vem får första blomningen?
Svenska Orkidésällskapet (SOS) verkar för att främja orkidéintresset i Sverige samt för att skydda alla orkidéer.
Bli medlem och få tidningen ORKIDÉER 6 gånger per år. Kontakta Malin som är medlemsansvarig:
Solstråle här på OrkidéPrat,
skicka e-post,
besök orkidesallskapet.se
Cattleya-kurs
Mikael Gustafsson bjuder in oss alla att ta del av hans stora kunskap om släktet Cattleya och dess odling.
Hela kursen i PDF för nedladdning / utskrift (2MB)
Moment 1: Välkomna till Cattleya-kursen
Moment 4: labiata, jenmanii, lueddemanniana
Moment 6: percivaliana, schroederae
Moment 8: warneri, warszewiczii var Sanderiana, bowringiana, skinneri
Du får använda vissa texter och bilder på OrkidéPrat fritt.
Ansvarig utgivare: Björn Johansson, www.neovita.com/orkideer
Info om neovita, policy kring sekretess och cookies, kontaktmöjligheter