Jag kom på en "listig" (you tell me...) idé: den Masdevallia jag nyss köpte av John vill ju ha det kallt. Kan man inte ställa in den i kylskåpet under natten då det ändå är mörkt? Där är det ju ca 8 grader (för kallt?). Är jag helt galen eller är det nåt som den skulle gilla tror ni? Ni kan vara ärliga
Glox
Nyckelord: kylskåp, Masdevallia
Jag gör så med mina kallväxande Dendrobium för att få dem att blomma
utanför säsong så att säga. Det fungerar hyggligt, men är lite besvärligt med
att flytta dem varje dag.
Det har jag också funderat på att göra! Men har inte provat än, då vet jag att det går iallafall. Synd bara att jag har så många stora dendrobium och så litet kylskåp.
Det funkar men man ska tydlige va försiktig med att ha lök ihop med plantor. Sedan går det ju faktiskt att ställa dem på balkongen i helskugga.
Masdevallia: De plantor som står i ute över sommaren, hur står dom på vintern? Går det bra att ta in dom till rumsvärmen?
Masdevallia kan tappa alla blad om de utsätts för stora förändringar. Men jag har alla mina plantor så kallt jag kan. Inga element på här!!!!
På min balkong är det på dagen ca 30-35 grader även om jag vevar ner markisen...där får Masdevallian stå nu på nätterna då det är svalare. På dagarna står den vid ett vädringsfönster mot nordost där jag bedömer det som svalast. Hmmm, kanske värt att testa kylskåpsidén ändå...ska fundera vidare. Tar gärna emot fler tankar kring det! Tack ni som svarat!
För att svara på frågor och skriva kommentarer, Logga In eller Bli Medlem Nu.
Härlig kommers mellan oss medlemmar. Några av alla varor:
Var söndag och onsdag är det auktion, om vi medlemmar vill. Alla kan lägga upp objekt. Läs mer.
Auktionsklockan var 21:25:39 när sidan laddades.
Det finns just nu inga aktuella auktioner.
Beställ orkidéer tillsammans med andra OrkidéPrat-medlemmar.
Det finns inga aktuella sambeställningar just nu.
Alla medlemmar kan lägga till evenemang i kalendern. Läs mer.
Det finns just nu inga evenemang inskrivna för de närmaste dagarna.
Alla aktuella & framtida evenemang
Prata orkidéer med OrkidéPrats medlemmar, i 'verkligheten'.
Vi pratar inte bara. Här är exempel på saker vi gör tillsammans:
Projekt Paphiorangis. A.k.a. "The Fantastic Paphiorangis Project Of 2009". Vi odlar Aerangis och Paphiopedilum och derar med oss av våra erfaranheter.
Projekt Ulla. Cypripedium-odling i grupp.
Projekt Flaskbarn. Från små, små fröplantor till blommande orkidéer.
Projekt Cattleya. Vi odlar Cattleyor tillsammans, men var för sig. Vem får första blomningen?
Svenska Orkidésällskapet (SOS) verkar för att främja orkidéintresset i Sverige samt för att skydda alla orkidéer.
Bli medlem och få tidningen ORKIDÉER 6 gånger per år. Kontakta Malin som är medlemsansvarig:
Solstråle här på OrkidéPrat,
skicka e-post,
besök orkidesallskapet.se
Cattleya-kurs
Mikael Gustafsson bjuder in oss alla att ta del av hans stora kunskap om släktet Cattleya och dess odling.
Hela kursen i PDF för nedladdning / utskrift (2MB)
Moment 1: Välkomna till Cattleya-kursen
Moment 4: labiata, jenmanii, lueddemanniana
Moment 6: percivaliana, schroederae
Moment 8: warneri, warszewiczii var Sanderiana, bowringiana, skinneri
Du får använda vissa texter och bilder på OrkidéPrat fritt.
Ansvarig utgivare: Björn Johansson, www.neovita.com/orkideer
Info om neovita, policy kring sekretess och cookies, kontaktmöjligheter